Studie

Pozorovací studie hodnotící účinnost a bezpečnost doplňku stravy CARTYLIS u pacientů trpících chronickou bolestí kloubů.

iMedPub Journals   –   Journal of Nutraceuticals and Food Science   –   2023  Roč. 8 č.1:002

Eduard Vidovic, Florent Rigaudier a Christine Juhel

Lékařská fakulta, Ženevská univerzita, Ženeva, Švýcarsko

Odpovídající autor: Eduard Vidovic, Lékařská fakulta,
Ženevská univerzita, Ženeva, Švýcarsko; E-mail: e.vidovic@aptissen.com
datum přijetí: 31. srpna 2022, č. rukopisu IPCTN-22-14430 (PQ);
datum přidělení redaktorovi: 05. září 2022, č. předběžné kontroly datum recenze: 20. září 2022, č. kontroly IPCTN-22-14430;
datum revize: 23. prosince 2022, č. rukopisu IPCTN-22-14430 (R);
datum zveřejnění: 09. ledna 2023, DOI: 10.36648/IPCTN.8.1.002.
Citace: Vidovic E, Rigaudier F, Juhel C (2023) Observační studie
hodnotící účinnost a bezpečnost doplňku stravy Cartylis™ u pacientů
trpících chronickou bolestí kloubů. J Nutraceuticals Food Sci Vol:8 No:1

Úvod: Cílem této studie bylo analyzovat klinické výsledky po 3 měsících denního příjmu hydrolyzovaného kolagenu s obsahem vitamínů C, D a E a selenu na příznaky bolesti kloubů u pacientů s chronickou osteoartrózou.

Metodika: Praktickými revmatology bylo zahrnuto 143 dospělých pacientů, kteří trpěli bolestí kloubů vyvolanou osteoartrózou (OA) po dobu alespoň 3 po sobě jdoucích měsíců. Intenzita bolesti v klidu a během pohybu a také stupeň ztuhlosti byly hodnoceny pomocí vizuální analogové škály (VAS) od 0 (žádná bolest/ztuhlost) do 100 (nejhorší možná bolest/ztuhlost), a to při zařazení do studie, po 4 týdnech (T4) a po 12 týdnech (T12) podávání přípravku Cartylis s dávkováním jedné lahvičky denně.

Výsledky: Po 3 měsících každodenního užívání studovaného doplňku stravy se významně snížila intenzita bolesti v klidu i při pohybu i ztuhlost (p<0,001), přičemž ještě výrazněji se snížila u podskupiny pacientů s vyšším výchozím skóre bolesti.

Závěry: Alternativy výživových doplňků na bázi hydrolyzovaného kolagenu mohou přispět ke zmírnění příznaků OA a snížení dlouhodobé farmakoterapie a jejích možných vedlejších účinků.

Úvod
Osteoartróza (OA) je nejčastější formou artritidy v běžné populaci, která způsobuje více bolestí a funkčních postižení než jakékoli jiné muskuloskeletální onemocnění. Je výsledkem mechanických a biologických jevů, které destabilizují rovnováhu mezi regenerací a zhoršováním stavu chrupavky. OA způsobuje bolest a ztuhlost kloubů, zánět nebo dokonce výpotek v kloubech.
V současné době neexistují žádné schválené léky modifikující onemocnění OA. Její léčba je zaměřena především na analgetické a protizánětlivé účinky. Při absenci účinné farmakoterapie se mnoho pacientů s OA obrací na výživové doplňky a nutraceutika, včetně kolagenových derivátů [1]. Nutraceutika jsou perorálně podávané biologicky aktivní sloučeniny, u kterých bylo prokázáno, že zpomalují progresi známek stárnutí. Taktéž bylo prokázáno, že hydrolyzovaný kolagen jako nutraceutický doplněk prospívá lidské chrupavce, kůži a pojivovým tkáním [2]. Hydrolyzáty kolagenu jsou termíny označující kolageny, které byly rozloženy za přítomnosti kolagenáz a vysokého tlaku na malé peptidy a aminokyseliny. Několik studií popsalo mechanismus vstřebávání a distribuce kolagenních peptidů v těle. Bylo prokázáno, že kolagenní peptidy značené C14 se mohou dostat do kůže, chrupavek, kostí a svalů a zůstávají v těchto tkáních až 14 dní po jediném požití. Nutriční alternativy tak mohou přispět ke zmírnění příznaků OA a snížení dlouhodobé spotřeby léků a jejich možných vedlejších účinků. Cartylis je doplněk stravy na bázi hydrolyzovaného kolagenu. Dále obsahuje vitamíny C, D a E a selen. Tyto různé složky mají synergické vlastnosti, o kterých se předpokládá, že podporují udržování chrupavky a snižují zánět [3]. Cílem této observační studie je zdokumentovat v praxi klinické výsledky po 3 měsících každodenního užívání Cartylis na příznaky bolesti kloubů u pacientů trpících chronickou osteoartrózou.

Materiály a metody
Dospělí pacienti, kteří trpěli bolestmi kloubů po dobu nejméně 3 po sobě jdoucích měsíců, z nichž alespoň jeden kloub nebyl v předchozích 2 měsících léčen infiltrací nebo doplněním viskózy, nepodstupovali žádnou protizánětlivou léčbu a neužívali žádné jiné potravinové doplňky, byli zařazeni revmatology do jejich každodenní praxe [4]. Intenzita bolesti v klidu a při pohybu a stupeň ztuhlosti byly hodnoceny pomocí vizuální analogové škály (VAS) od 0 (žádná bolest/ztuhlost) do 100 (nejhorší možná bolest/ztuhlost), a to při zařazení a po 4 (T4) a 12 (T12) týdnech podávání Cartylis s dávkováním jedné lahvičky denně. Tato hodnocení byla provedena pro celkovou populaci (TP) a subpopulaci (SP) pacientů s intenzivnějšími příznaky, objektivizovanými výchozí hodnotou VAS ≥ 30 (SP).
Celkem bylo zařazeno 143 pacientů, z nichž 116 splňovalo podmínky pro hodnocení účinnosti. Průměrný věk byl 64,7 ± 9,3 let a 79 % představovaly ženy. Bolesti kloubů, přítomné v průměru v posledních 7 letech a vyvolané nejčastěji vzplanutím artritidy, byly většinou léčeny analgetiky (70 %), infiltracemi (48 %) nebo NSAID (46%), vzácněji fytoterapií nebo doplňkem stravy (13%) (tab. 1).
Celkový dojem pacienta ze zlepšení (PGII) a celková spokojenost se studovaným doplňkem stravy (Likertova pětibodová škála) byly hodnoceny ve 4. a 12. týdnu. Nakonec byla zaznamenána spotřeba analgetik a protizánětlivých léků a nežádoucí vedlejší účinky [5]. Snášenlivost byla hodnocena popisem a četností všech událostí. Nežádoucí účinky byly kódovány podle klasifikace MedDRA.

Statistiky
Charakteristiky subjektů při zařazení do studie byly popsány průměrem a směrodatnou odchylkou u kvantitativních proměnných a četností a čísly u kvalitativních proměnných.
Primární cílový bod je definován jako změna intenzity bolesti nebo nepohodlí na vizuální analogové škále (VAS) nejbolestivějšího kloubu na počátku léčby. Byla porovnána mezi inkluzí a po 4 týdnech a 12 týdnech suplementace pomocí párových Studentových t-testů. Tyto analýzy byly provedeny pro intenzitu bolesti (nebo nepohodlí) v klidu a během pohybu [6].
Sekundární cílové body: Ztuhlost kloubů byla porovnána mezi inkluzí a po 4 týdnech a 12 týdnech suplementace pomocí párových Studentových t-testů. Tyto změny byly porovnány mezi D0 a T4, D0 a T12 a mezi T4 a T12.
Spokojenost hodnocená na Likertově škále a vnímané celkové zlepšení hodnocené pomocí PGII byly analyzovány a porovnány mezi 4týdenní a 12týdenní kontrolní návštěvou pomocí párových Wilcoxonových testů.
Při každé návštěvě byla kvantifikována a popsána potřeba analgetik a protizánětlivých léků. Porovnání mezi následnými návštěvami po 4 a 12 týdnech bylo provedeno pomocí McNemarových testů. Počet dní, kdy bylo užito alespoň jedno analgetikum či NSAID, nebyl mezi návštěvami porovnáván.

Výsledky
Nejbolestivější kloub, lokalizovaný nejčastěji na dolní (46 %) nebo horní (36 %) končetině, vykazoval středně silnou bolest (VAS=36,2 ± 25,5) v klidu a silnější bolest při pohybu (VAS=59,1 ± 20,2) [7 ]. Ztuhlost byla také vysoká (VAS = 54,4 ± 23,3), jak je uvedeno v tabulkách 2 a 3. Při podávání denní dávky doplňku stravy se intenzita klidové bolesti postupně snížila až o 37 % (medián) ve T12, kdy byla hodnota VAS významně nižší než hodnota základního VAS (25,9 ± 24,1, p<0,01). Analýza podle podskupin ukázala vyšší a významnější snížení bolesti od T4 (medián: -17 %), s maximálním snížením ve T12 (medián: -55 %) u pacientů s SP.
Úleva od bolesti byla výraznější během pohybu od T4 (-25 %) a zůstala výrazná i ve T12 (medián: -36 %). Po 4 a 12 týdnech se ztuhlost významně snížila o 23 % a 39 % (medián). Zlepšení bylo o něco výraznější u pacientů se SP.
Po 3 měsících užívání doplňku stravy pocítilo 77 % pacientů výrazné zlepšení a 62 % pacientů uvedlo, že jsou s doplňkem stravy spokojeni. Mezi zařazením do studie a T4 a mezi T4 a T12 neužívalo 60 %, resp. 68 % pacientů analgetika ani protizánětlivé léky. Mezi pacienty se počet dní v měsíci se spotřebou léků spíše snižoval (medián 5 při T4 proti 4 při T12). Léčba byla celkově velmi dobře snášena. 9 účastníků studie (6,2 %) uvedlo některé přechodné střevní poruchy, ale souvislost s přípravkem Cartylis nebylo možné jasně stanovit.

Diskuse
Hydrolyzáty kolagenu prokázaly určitou účinnost v několika kontrolovaných klinických studiích, ale jejich schopnost léčit a zvrátit pokročilá onemocnění kloubů musí být potvrzena ve větších klinických studiích, jako je tomu v případě jiných doplňků stravy. Zde autoři uznávají omezení této otevřené studie PMS, jako je absence placeba nebo aktivní kontrolní skupiny a také absence objektivnějších parametrů. Přesto bolest, funkce a ztuhlost, jak je uvádějí pacienti na VAS, zůstávají klíčovými klinickými koncovými ukazateli, zejména u chronického invalidizujícího onemocnění, jako je OA. Domníváme se proto, že tyto výsledky přispívají k ucelenějšímu pohledu na účinnost a bezpečnost kolagenových derivátů při zmírňování symptomů OA, a tudíž potvrzují jejich místo jako alternativy k dlouhodobé farmakoterapii.

Závěr
Tato studie z reálného života pacientů trpících bolestí kloubů, funkčním postižením a ztuhlostí při osteoartróze prokázala přínos doplňku stravy Cartylis v konzervativní, nefarmakologické léčbě bolesti kloubů a funkčních obtíží, zejména u pacientů se středně závažnými až závažnými příznaky.
Jeho vynikající snášenlivost a jeho příznivý vliv na spotřebu analgetik a protizánětlivých léků potvrzují přínos použití přípravku Cartylis ke zmírnění chronických příznaků OA.

Odkazy
1. Mobasheri A, Mahmoudian A, Kalvaityte U, Uzieliene I, Larder CE, et al. (2021) A white paper on collagen hydrolyzates and ultrahydrolyzates: potential supplements to support joint health in osteoarthritis /Bílá kniha o hydrolyzátech a ultrahydrolyzátech kolagenu: potenciální doplňky pro podporu zdraví kloubů při osteoartróze/ Curr Rheumatol Rep 23:78
2.ISato Y, Mera H, Takahashi D, Majima T, Iwasaki N, et al. (2017) Synergistic effect of ascorbic acid and collagen addition on the increase in type 2 collagen accumulation in cartilage. /Synergický účinek přidání kyseliny askorbové a kolagenu na zvýšení akumulace kolagenu typu 2 v chrupavce./ Cytotechnology 69: 405,416
3.IMuchova K, Hearnden V, Michlovska L, Vistejnova L, Zavadakova A, et al. (2021) Mutual influence of selenium nanoparticles and FGF2-STAB® on biocompatible properties of collagen/chitosan 3D scaffolds: In vitro and ex vivo evaluation. /Vzájemný vliv nanočástic selenu a FGF2-STAB® na biokompatibilní vlastnosti kolagenových/chitosanových 3D tkáňových nosičů: Hodnocení in vitro a ex vivo/ J Nanobiotechnol 19:103
4.IGermain H, Lengele L, Charles A, Reginster JY, Bruyere O (2020) Role of collagen derivatives in osteoarthritis and cartilage repair: A systematic scoping review with evidence mapping. /Role derivátů kolagenu při osteoartróze a reparaci chrupavky: Systematický přehled rozsahu s mapováním důkazů./Rheumatol Ther 7:703–740
5.IMcAlindon TE, Nuite M, Krishnan N, Ruthazer R, Price LL, et al. (2011) Change in knee osteoarthritis cartilage detected by delayed gadolinium enhanced magnetic resonance imaging following treatment with collagen hydrolysate: A pilot randomized controlled trial. /Změna v chrupavce při osteoartróze kolenního kloubu detekovaná pomocí opožděné gadoliniem zesílené magnetickou rezonance po léčbě hydrolyzátem kolagenu: Pilotní randomizovaná kontrolovaná studie./ Osteoarthr Cartil 19:399–405
6.IBenito-Ruiz P, Camacho Zambrano MM, Carrillo-Arcentales JN, Mestanza-Peralta MA, Vallejo Flores CA, et al. (2009) A randomized controlled trial on the efficacy and safety of a food ingredient, collagen hydrolysate, for improving joint comfort. /Randomizovaná kontrolovaná studie účinnosti a bezpečnosti potravinové složky, hydrolyzátu kolagenu, pro zlepšení kloubního komfortu/Int J Food Sci Nutr 2:99–113
7.IBobacz K, Erlacher L, Smolen J, Soleiman A, Graninger WB (2004) Chondrocyte number and proteoglycan synthesis in the aging and osteoarthritic human articular cartilage /Počet chondrocytů a syntéz proteoglykanů ve stárnoucí a osteoartritické lidské kloubní chrupavce/. /Ann Rheum Dis 63:1618–622